15th IARU High Speed Telegraphy World Championship - Astana -Kazakhstan 2018

FINAL STANDINGS

HST Manager Software Copyright Mathias Kolpe, DL4MM

Last Update: 27.08.2018 19:57:44

Single Standings

H - Senior Males (40-49) RECEIVING TRANSMITTING MORSERUNNER RUFZXP OVERALL
PARTICIPANT LETTERS FIGURES MIXED TOTAL LETTERS FIGURES MIXED TOTAL RUN 1 RUN 2 TOTAL RUN 1 RUN 2 TOTAL TOTAL
CALL NAME Team Spd. Err Spd. Err Spd. Err Points Pl. Spd. Err Qual Spd. Err Qual Spd. Err Qual Points Pl. Points Points Points Pl. Points Spd. Points Spd. Points Pl. Points Pl.
EW8NW Oleg Ostrovski BY 260 4 290 3 110 0 261,1 2 220 1 ,950 180 0 1,000 163 1 ,950 276,5 1 4.378 100,0 1 138.955 662 148.113 662 100,0 1 737,6 1
RV9CPV Evgeny Pashnin RU 260 4 260 1 180 0 290,2 1 224 0 ,993 204 1 ,950 147 2 ,847 270,7 2 3.001 3.114 71,1 4 74.430 554 66.108 478 50,3 2 682,3 2
R8OA Vladislav Morozov RU 220 5 210 3 170 5 247,8 NQ 151 2 ,883 145 1 ,940 121 3 ,840 188,7 NQ 3.048 2.967 69,6 NQ 39.096 377 40.315 355 27,2 NQ 533,3 3
YO9WF Ionut Pitigoi RO 170 5 160 4 130 1 190,6 4 194 0 ,977 148 0 ,993 158 2 ,890 243,0 3 3.089 3.188 72,8 3 30.072 335 28.787 345 20,3 6 526,7 4
DL2OBF Heinrich Langkopf DE 170 2 140 0 130 1 186,1 5 92 0 1,000 80 0 1,000 84 0 1,000 131,8 7 2.333 3.005 68,6 6 61.609 492 64.219 478 43,4 3 429,9 5
JT1-304 Boldbaatar Tsend-Ayush MN 190 5 160 2 120 5 191,3 3 141 1 ,923 97 3 ,840 90 3 ,817 143,1 5 2.663 2.683 61,3 7 27.904 325 27.998 325 18,9 9 414,6 6
HB9DHG Fulvio Galli CH 130 1 120 0 70 2 130,0 8 159 2 ,890 107 3 ,840 58 3 ,830 136,8 6 2.720 3.318 75,8 2 29.150 316 32.292 345 21,8 5 364,4 7
S57WJ Gabor Szekeres SI 110 1 120 0 100 3 138,3 7 125 0 1,000 88 0 1,000 102 2 ,900 155,2 4 2.081 1.824 47,5 9 29.861 325 28.864 325 20,2 7 361,2 8
DL5AXX Ulf Ehrlich DE 150 4 130 3 100 2 155,7 NQ 92 2 ,897 70 3 ,847 87 1 ,950 116,6 NQ 2.371 2.131 54,2 NQ 23.792 298 24.546 289 16,6 NQ 343,1 9
HA7UI Sándor Molnár HU 150 5 110 4 110 5 151,8 6 102 0 1,000 71 1 ,940 61 1 ,940 113,4 8 1.854 966 42,3 10 17.278 250 17.243 257 11,7 10 319,2 10
UN7ZAY Nazar Janabayev KZ 170 5 170 4 130 > 122,3 9 80 0 ,970 63 0 ,990 74 0 ,990 110,1 9 2.624 2.654 60,6 8 22.744 281 28.175 298 19,0 8 312,0 11
UN7CAD Stanislav Stakhanov KZ 100 0 110 3 50 5 101,4 NQ 115 2 ,897 76 3 ,840 55 3 ,827 105,2 NQ 0 1.199 27,4 NQ 11.724 210 9.854 186 7,9 NQ 241,9 12
JT1-303 Chinbat Chilkhaasuren MN 100 3 120 0 60 0 113,0 NQ 40 3 ,810 72 2 ,850 50 3 ,803 69,1 NQ 1.086 676 24,8 NQ 12.657 250 11.827 250 8,5 NQ 215,4 13
9K2RR Faisal Alajmi KW 110 2 110 1 60 > 80,2 10 3.066 2.770 70,0 5 33.578 366 31.420 316 22,7 4 172,9 14

Legend: NQ = not qualified, OC = out of competition, DQ = disqualified, > = > 5 Errors


Team Standings

Team A B C D E F G H I TOTAL
COUNTRY Team Points Points Points Points Points Points Points Points Points Points Pl.
Belarus BY 783,2 764,7 773,2 746,5 772,6 760,4 751,1 737,6 770,5 6.859,8 1
Russian Federation RU 422,4 473,1 655,5 488,9 716,3 479,3 710,4 682,3 715,2 5.343,4 2
Romania RO 307,1 398,9 391,0 508,3 21,6 328,5 647,4 526,7 0,0 3.129,5 3
Hungary HU 502,5 0,0 159,6 403,5 340,2 394,4 384,8 319,2 512,8 3.017,0 4
Bulgaria BG 0,0 245,7 0,0 318,0 588,1 0,0 0,0 0,0 487,6 1.639,4 5
Mongolia MN 0,0 0,0 0,0 0,0 368,2 295,3 474,8 414,6 0,0 1.552,9 6
Germany DE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 473,0 191,5 429,9 428,0 1.522,4 7
Switzerland CH 0,0 0,0 0,0 0,0 112,3 212,7 153,6 364,4 491,7 1.334,7 8
Kazakhstan KZ 140,1 386,1 0,0 215,1 0,0 84,8 0,0 312,0 159,9 1.298,0 9
United States US 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 608,8 0,0 0,0 0,0 608,8 10
Moldova, Republic of MD 0,0 118,3 388,7 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 507,0 11
Slovenia SI 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 361,2 0,0 361,2 12
Denmark DK 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 222,8 222,8 13
Kuwait KW 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 172,9 0,0 172,9 14

Overall M/F Standings - TOP 6

Male RX TX MR RZ TOTAL
CALL NAME Team Points Points Points Points Points Pl.
EW7SH Siarhei Shviadko BY 300,0 298,0 92,1 70,3 756,6 1
EW8GS Stanislau Haureylenka BY 291,9 238,0 100,0 100,0 726,2 2
EW8HK Kanstantin Kharlan BY 299,5 287,0 78,2 100,0 652,8 3
EW8NW Oleg Ostrovski BY 261,1 276,5 100,0 100,0 644,4 4
EW3ABE Raman Filanyuk BY 259,4 294,3 92,8 100,0 640,2 5
EU7KJ Nikolai Gelyasevich BY 290,7 300,0 91,1 88,7 635,1 6

Female RX TX MR RZ TOTAL
CALL NAME Team Points Points Points Points Points Pl.
EW8NK Hanna Shavialenka BY 300,0 300,0 92,9 79,7 769,2 1
RA4FVL Anna Sadukova RU 290,6 244,8 100,0 80,9 712,9 2
EW7-022 Anastaciya Behunova BY 295,4 281,8 96,0 100,0 685,6 3
UA4FGO Yulia Vyazovskaya RU 272,7 256,9 75,8 53,9 656,6 4
EW1-835 Nastassia Ilyina BY 252,4 286,1 100,0 89,3 651,7 5
EW2-249 Yuliya Tsikhanovich BY 300,0 285,6 97,6 100,0 651,3 6

World Records

TEST TYPE M/F CALL NAME T NEW OLD

Championships Time Schedule

CATEGORIES RX TX MR RZ
CAT NAME Day Time Day Time Day Time Day Time
A Youngster Females 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
B Youngster Males 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
C Junior Females 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
D Junior Males 1 15:15 2 15:00 1 08:45 2 09:30
E Females 1 15:15 2 15:00 1 08:45 2 09:30
F Males 2 10:00 1 09:00 2 14:30 1 15:30
G Senior Females 2 10:00 1 09:00 2 14:30 1 15:30
H Senior Males (40-49) 2 15:15 1 15:00 2 08:45 1 09:30
I Senior Males (>=50) 2 15:15 1 15:00 2 08:45 1 09:30

Public Announcements

TIME MESSAGE
18:45 today no awarding
18:45 Competition has ended, last complaints by 20:00 Local time
18:28 Preliminary Results RUFZXP A,B,C issued
15:15 Preliminary Results Morserunner F,G issued
13:22 Preliminary Results RX A,B,C issued
12:31 Preliminary Results RUFZXP D,E issued