15th IARU High Speed Telegraphy World Championship - Astana -Kazakhstan 2018

FINAL STANDINGS

HST Manager Software Copyright Mathias Kolpe, DL4MM

Last Update: 27.08.2018 19:57:41

Single Standings

G - Senior Females RECEIVING TRANSMITTING MORSERUNNER RUFZXP OVERALL
PARTICIPANT LETTERS FIGURES MIXED TOTAL LETTERS FIGURES MIXED TOTAL RUN 1 RUN 2 TOTAL RUN 1 RUN 2 TOTAL TOTAL
CALL NAME Team Spd. Err Spd. Err Spd. Err Points Pl. Spd. Err Qual Spd. Err Qual Spd. Err Qual Points Pl. Points Points Points Pl. Points Spd. Points Spd. Points Pl. Points Pl.
EU7KT Larysa Barysenka BY 250 5 250 2 200 5 288,2 2 187 0 ,990 166 0 1,000 142 2 ,890 287,5 1 2.988 2.855 75,8 4 81.786 554 77.035 507 99,6 2 751,1 1
UA4FJ Elvira Aryutkina RU 260 3 270 3 190 3 295,9 1 188 1 ,940 133 0 ,980 124 1 ,940 254,6 2 3.181 2.883 80,7 3 55.940 437 65.045 478 79,2 3 710,4 2
YO8RKQ Gabriela Ivan RO 230 3 190 3 160 1 239,8 3 147 1 ,950 104 2 ,900 115 1 ,950 207,6 3 3.454 3.944 100,0 1 78.012 522 82.109 538 100,0 1 647,4 3
UB4FBN Svetlana Kalenova RU 200 4 170 5 140 2 208,9 NQ 129 0 ,970 89 0 ,970 105 1 ,920 186,6 NQ 1.472 1.887 47,8 NQ 27.090 316 27.661 325 33,7 NQ 477,0 4
JT-YL21 Buyantogtokh Sambuudorj MN 180 3 160 3 120 0 189,2 4 102 0 1,000 67 0 ,990 82 0 ,980 150,9 4 3.185 2.906 80,8 2 44.288 377 42.157 377 53,9 4 474,8 5
HA7YB Andrea Kiss HU 160 0 160 3 100 0 172,4 5 112 1 ,930 65 3 ,820 82 3 ,820 134,9 5 1.603 1.492 40,6 5 29.066 345 30.301 355 36,9 5 384,8 6
JT-YL34 Suvdaa Duvchmaa MN 120 5 110 3 100 3 134,5 NQ 103 0 1,000 68 0 1,000 71 0 ,990 145,3 NQ 1.184 983 30,0 NQ 7.516 171 8.518 204 10,4 NQ 320,2 7
DF4UM Marion Moeller-Herrmann DE 80 5 80 5 70 > 57,3 6 75 3 ,840 61 3 ,840 48 3 ,840 92,8 6 1.143 915 29,0 6 9.711 181 10.214 192 12,4 6 191,5 8
HB9HVW Veronika Walter CH 70 > 70 4 60 3 53,9 7 53 3 ,850 23 3 ,850 50 3 ,850 65,7 7 1.016 748 25,8 7 6.697 147 5.035 135 8,2 7 153,6 9

Legend: NQ = not qualified, OC = out of competition, DQ = disqualified, > = > 5 Errors


Team Standings

Team A B C D E F G H I TOTAL
COUNTRY Team Points Points Points Points Points Points Points Points Points Points Pl.
Belarus BY 783,2 764,7 773,2 746,5 772,6 760,4 751,1 737,6 770,5 6.859,8 1
Russian Federation RU 422,4 473,1 655,5 488,9 716,3 479,3 710,4 682,3 715,2 5.343,4 2
Romania RO 307,1 398,9 391,0 508,3 21,6 328,5 647,4 526,7 0,0 3.129,5 3
Hungary HU 502,5 0,0 159,6 403,5 340,2 394,4 384,8 319,2 512,8 3.017,0 4
Bulgaria BG 0,0 245,7 0,0 318,0 588,1 0,0 0,0 0,0 487,6 1.639,4 5
Mongolia MN 0,0 0,0 0,0 0,0 368,2 295,3 474,8 414,6 0,0 1.552,9 6
Germany DE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 473,0 191,5 429,9 428,0 1.522,4 7
Switzerland CH 0,0 0,0 0,0 0,0 112,3 212,7 153,6 364,4 491,7 1.334,7 8
Kazakhstan KZ 140,1 386,1 0,0 215,1 0,0 84,8 0,0 312,0 159,9 1.298,0 9
United States US 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 608,8 0,0 0,0 0,0 608,8 10
Moldova, Republic of MD 0,0 118,3 388,7 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 507,0 11
Slovenia SI 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 361,2 0,0 361,2 12
Denmark DK 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 222,8 222,8 13
Kuwait KW 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 172,9 0,0 172,9 14

Overall M/F Standings - TOP 6

Male RX TX MR RZ TOTAL
CALL NAME Team Points Points Points Points Points Pl.
EW7SH Siarhei Shviadko BY 300,0 298,0 92,1 70,3 756,6 1
EW8GS Stanislau Haureylenka BY 291,9 238,0 100,0 100,0 726,2 2
EW8HK Kanstantin Kharlan BY 299,5 287,0 78,2 100,0 652,8 3
EW8NW Oleg Ostrovski BY 261,1 276,5 100,0 100,0 644,4 4
EW3ABE Raman Filanyuk BY 259,4 294,3 92,8 100,0 640,2 5
EU7KJ Nikolai Gelyasevich BY 290,7 300,0 91,1 88,7 635,1 6

Female RX TX MR RZ TOTAL
CALL NAME Team Points Points Points Points Points Pl.
EW8NK Hanna Shavialenka BY 300,0 300,0 92,9 79,7 769,2 1
RA4FVL Anna Sadukova RU 290,6 244,8 100,0 80,9 712,9 2
EW7-022 Anastaciya Behunova BY 295,4 281,8 96,0 100,0 685,6 3
UA4FGO Yulia Vyazovskaya RU 272,7 256,9 75,8 53,9 656,6 4
EW1-835 Nastassia Ilyina BY 252,4 286,1 100,0 89,3 651,7 5
EW2-249 Yuliya Tsikhanovich BY 300,0 285,6 97,6 100,0 651,3 6

World Records

TEST TYPE M/F CALL NAME T NEW OLD

Championships Time Schedule

CATEGORIES RX TX MR RZ
CAT NAME Day Time Day Time Day Time Day Time
A Youngster Females 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
B Youngster Males 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
C Junior Females 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
D Junior Males 1 15:15 2 15:00 1 08:45 2 09:30
E Females 1 15:15 2 15:00 1 08:45 2 09:30
F Males 2 10:00 1 09:00 2 14:30 1 15:30
G Senior Females 2 10:00 1 09:00 2 14:30 1 15:30
H Senior Males (40-49) 2 15:15 1 15:00 2 08:45 1 09:30
I Senior Males (>=50) 2 15:15 1 15:00 2 08:45 1 09:30

Public Announcements

TIME MESSAGE
18:45 today no awarding
18:45 Competition has ended, last complaints by 20:00 Local time
18:28 Preliminary Results RUFZXP A,B,C issued
15:15 Preliminary Results Morserunner F,G issued
13:22 Preliminary Results RX A,B,C issued
12:31 Preliminary Results RUFZXP D,E issued