15th IARU High Speed Telegraphy World Championship - Astana -Kazakhstan 2018

FINAL STANDINGS

HST Manager Software Copyright Mathias Kolpe, DL4MM

Last Update: 27.08.2018 19:57:28

Single Standings

B - Youngster Males RECEIVING TRANSMITTING MORSERUNNER RUFZXP OVERALL
PARTICIPANT LETTERS FIGURES MIXED TOTAL LETTERS FIGURES MIXED TOTAL RUN 1 RUN 2 TOTAL RUN 1 RUN 2 TOTAL TOTAL
CALL NAME Team Spd. Err Spd. Err Spd. Err Points Pl. Spd. Err Qual Spd. Err Qual Spd. Err Qual Points Pl. Points Points Points Pl. Points Spd. Points Spd. Points Pl. Points Pl.
EW8HK Kanstantin Kharlan BY 210 4 290 2 200 3 299,5 1 220 1 ,940 194 1 ,940 162 0 ,990 287,0 1 2.950 2.802 78,2 NQ 156.854 723 177.240 723 100,0 1 764,7 1
EW3-053 Dimitry Huk BY 200 3 240 0 200 2 278,9 NQ 162 2 ,890 156 1 ,940 143 0 1,000 229,4 NQ 2.946 3.772 100,0 1 126.127 662 112.675 606 71,2 NQ 679,5 2
R4F-100 Dmitrii Kuznetsov RU 170 5 170 3 140 3 207,3 NQ 137 0 1,000 101 0 1,000 108 0 1,000 181,1 2 2.029 1.949 53,8 NQ 54.774 412 52.047 388 30,9 NQ 473,1 3
UB3DPG Artem Melkin RU 180 0 180 5 120 0 208,8 2 163 2 ,890 57 3 ,840 103 3 ,840 144,0 NQ 2.604 2.240 69,0 3 63.429 464 75.805 478 42,8 2 464,6 4
YO3-607 Vasile Nita RO 110 1 150 4 90 2 148,0 NQ 120 0 1,000 85 1 ,950 87 0 1,000 149,8 3 2.504 2.923 77,5 2 36.836 424 41.747 400 23,6 3 398,9 5
UN7CFS Azamat Mustafin KZ 160 0 170 4 110 1 190,4 3 114 1 ,950 84 2 ,900 94 3 ,850 137,5 4 1.304 1.748 46,3 5 18.863 250 21.070 265 11,9 6 386,1 6
YO8-808 David Octavian Darie RO 110 0 140 2 100 4 149,8 4 50 3 ,840 55 3 ,830 55 3 ,830 70,8 NQ 1.946 1.752 51,6 NQ 29.659 307 28.627 335 16,7 NQ 288,9 7
LZ4AA Timur Fehmi BG 100 1 110 1 70 3 119,7 5 70 3 ,840 72 2 ,890 45 3 ,820 82,5 5 1.108 1.097 29,4 6 22.462 325 25.065 307 14,1 4 245,7 8
UN-727-C Danial Sagandykov KZ 70 2 90 4 0 0 62,9 NQ 81 0 1,000 59 3 ,850 69 3 ,850 98,9 NQ 1.615 77 0,9 NQ 162,7 9
ER-AAA Marcel Crivourucenco MD 40 > 60 0 50 > 20,8 6 24 3 ,850 21 3 ,850 17 3 ,850 27,4 6 2.183 1.480 57,9 4 19.884 281 21.569 298 12,2 5 118,3 10

Legend: NQ = not qualified, OC = out of competition, DQ = disqualified, > = > 5 Errors


Team Standings

Team A B C D E F G H I TOTAL
COUNTRY Team Points Points Points Points Points Points Points Points Points Points Pl.
Belarus BY 783,2 764,7 773,2 746,5 772,6 760,4 751,1 737,6 770,5 6.859,8 1
Russian Federation RU 422,4 473,1 655,5 488,9 716,3 479,3 710,4 682,3 715,2 5.343,4 2
Romania RO 307,1 398,9 391,0 508,3 21,6 328,5 647,4 526,7 0,0 3.129,5 3
Hungary HU 502,5 0,0 159,6 403,5 340,2 394,4 384,8 319,2 512,8 3.017,0 4
Bulgaria BG 0,0 245,7 0,0 318,0 588,1 0,0 0,0 0,0 487,6 1.639,4 5
Mongolia MN 0,0 0,0 0,0 0,0 368,2 295,3 474,8 414,6 0,0 1.552,9 6
Germany DE 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 473,0 191,5 429,9 428,0 1.522,4 7
Switzerland CH 0,0 0,0 0,0 0,0 112,3 212,7 153,6 364,4 491,7 1.334,7 8
Kazakhstan KZ 140,1 386,1 0,0 215,1 0,0 84,8 0,0 312,0 159,9 1.298,0 9
United States US 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 608,8 0,0 0,0 0,0 608,8 10
Moldova, Republic of MD 0,0 118,3 388,7 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 507,0 11
Slovenia SI 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 361,2 0,0 361,2 12
Denmark DK 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 222,8 222,8 13
Kuwait KW 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 172,9 0,0 172,9 14

Overall M/F Standings - TOP 6

Male RX TX MR RZ TOTAL
CALL NAME Team Points Points Points Points Points Pl.
EW7SH Siarhei Shviadko BY 300,0 298,0 92,1 70,3 756,6 1
EW8GS Stanislau Haureylenka BY 291,9 238,0 100,0 100,0 726,2 2
EW8HK Kanstantin Kharlan BY 299,5 287,0 78,2 100,0 652,8 3
EW8NW Oleg Ostrovski BY 261,1 276,5 100,0 100,0 644,4 4
EW3ABE Raman Filanyuk BY 259,4 294,3 92,8 100,0 640,2 5
EU7KJ Nikolai Gelyasevich BY 290,7 300,0 91,1 88,7 635,1 6

Female RX TX MR RZ TOTAL
CALL NAME Team Points Points Points Points Points Pl.
EW8NK Hanna Shavialenka BY 300,0 300,0 92,9 79,7 769,2 1
RA4FVL Anna Sadukova RU 290,6 244,8 100,0 80,9 712,9 2
EW7-022 Anastaciya Behunova BY 295,4 281,8 96,0 100,0 685,6 3
UA4FGO Yulia Vyazovskaya RU 272,7 256,9 75,8 53,9 656,6 4
EW1-835 Nastassia Ilyina BY 252,4 286,1 100,0 89,3 651,7 5
EW2-249 Yuliya Tsikhanovich BY 300,0 285,6 97,6 100,0 651,3 6

World Records

TEST TYPE M/F CALL NAME T NEW OLD

Championships Time Schedule

CATEGORIES RX TX MR RZ
CAT NAME Day Time Day Time Day Time Day Time
A Youngster Females 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
B Youngster Males 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
C Junior Females 1 09:30 2 09:00 1 14:30 2 15:30
D Junior Males 1 15:15 2 15:00 1 08:45 2 09:30
E Females 1 15:15 2 15:00 1 08:45 2 09:30
F Males 2 10:00 1 09:00 2 14:30 1 15:30
G Senior Females 2 10:00 1 09:00 2 14:30 1 15:30
H Senior Males (40-49) 2 15:15 1 15:00 2 08:45 1 09:30
I Senior Males (>=50) 2 15:15 1 15:00 2 08:45 1 09:30

Public Announcements

TIME MESSAGE
18:45 today no awarding
18:45 Competition has ended, last complaints by 20:00 Local time
18:28 Preliminary Results RUFZXP A,B,C issued
15:15 Preliminary Results Morserunner F,G issued
13:22 Preliminary Results RX A,B,C issued
12:31 Preliminary Results RUFZXP D,E issued